mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Atlas sztuki Janusza Towpika

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym prezentowało w Galerii Wystaw Czasowych od stycznia do kwietnia 2017 r. wystawę poświęconą twórczości Janusza Towpika (1934-1981), artysty plastyka, ilustratora książek, atlasów przyrodniczych, animalisty i wykładowcy.


Janusz Towpik, 1980 (fot. Marian Gadzalski)

Janusz Towpik urodził się 18 lipca 1934 roku w Cieszynie, całe życie był jednak związany z Warszawą. W roku 1959 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie od roku 1962 był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Studiował również malarstwo jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny. W 1962 roku przyjęty został również do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Od początku lat 60-tych ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”. Projektował także małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane.

  
Janusz Towpik, iustracje do książek: "Śpiew kolibrów" (po lewej) i "Myśliwy Charibu. Baśnie wschodnie" (po prawej)

Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Jednocześnie był znawcą i miłośnikiem koni. W latach 70-tych współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci, jedno z pierwszych tego typu w Europie. Jego ostatnimi pracami był cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.

Wystawa zaprezentowała bogaty i różnorodny pod względem tematyki, rozwiązań kompozycyjnych i technik artystycznych dorobek artysty. Duży nacisk położony został na zaprezentowanie twórczości ilustratorskiej Towpika – pokazano liczne, w tym nigdy wcześniej nie prezentowane ilustracje książkowe oraz ilustracje przyrodnicze do atlasów i encyklopedii. Na wystawie zobaczyć można również było tzw. „towpiki”, czyli niewielkich rozmiarów rysunki przedstawiające uroki polskiego pejzażu, ujętego w różnych porach roku, wykonywane przez artystę w specjalnie opracowanej technice. Wzbogaciły ją również prace z zakresu grafiki użytkowej, jak szkice, rysunki i projekty do wydawanych w Europie i USA znaczków pocztowych.


Janusz Towpik, Polowanie na zwierzynę płową (projekt gobelinu)

Ważnym aspektem wystawy było unaocznienie procesu twórczego, który poznaliśmy dzięki zestawieniu wstępnych szkiców, rysunków i projektów z gotowymi już ilustracjami książkowymi, znaczkami pocztowymi, gobelinami, czy intarsjami. Dzięki takiemu zestawieniu widzowie mogli prześledzić ewolucję poszczególnych motywów oraz bliżej poznać tajniki warsztatu jednego z najlepszych polskich ilustratorów lat 60-tych i 70-tych XX w.

PROGRAM WYDARZEŃ:
- 22 stycznia 2017 / godz. 13:00 / Wernisaż wystawy
- 4 i 18 lutego, 11 i 18 marca, 9 kwietnia 2017 / godz. 13:00 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / dr Seweryn Kuter

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Atlas sztuki Janusza Towpika"
Czas trwania wystawy: 22 stycznia – 17 kwietnia 2017
Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Konsultacja merytoryczna: Barbara Towpik-Roszkiewicz
Współpraca organizacyjna: Anna Polak
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan

Album: Janusz Towpik 1934-1981 / Zamów
Godziny otwarcia: do 31 marca w godz. 09:00-16:00, od 1 kwietnia w godz. 10:00-17:00 (nieczynne 16 kwietnia 2017 r.)
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19

Hashtag: #JanuszTowpik #Towpik
www.janusztowpik.pl

Patroni medialni:
       

         


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

 

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519