mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Archeologia wyszła na spotkanie

Miało to miejsce w Grodzisku Żmijowiska od 1 do 3 maja 2019 r. Mimo niepewnej pogody liczne grono gości zostało tam przyjęte przez archeologów z Muzeum Nadwiślańskiego – i nie tylko – podczas inaugurującej kolejny sezon działalności terenowej tego oddziału podczas imprezy „Spotkania z Archeologią”. 

 

Oprócz zwyczajowego kuratorskiego oprowadzania po skansenie i opowieściach o  wczesnośredniowiecznych dziejach tego miejsca i kulturze materialnej Słowian, zamieszkujących wówczas Kotlinę Chodelską, można było sprawdzić w praktyce swoje umiejętności łucznicze bądź zacząć je przyswajać, podobnie jak tajniki wykonywania strzał do łuków.

 

Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia z gatunku „akademickich”. Przez wszystkie trzy dni można było wysłuchać wykładu dr Łukasza Miechowicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN z Warszawy, który niezwykle ciekawie opowiadał o sensacyjnych wręcz odkryciach na pobliskim grodzisku w Kłodnicy, ilustrując to efektowną prezentacją multimedialną. Można też było obejrzeć w oryginale wybrane zabytki archeologiczne odkryte tam w latach 2016-2017. 

 

Podobnym zainteresowaniem cieszyły się również wykład i prezentacja o historii łucznictwa, wygłoszony przez Dariusza Sadło, pasjonata oraz wytrwałego rekonstruktora tego rodzaju uzbrojenia oraz techniki walki i polowania, którego wspierał syn Maciej Sadło, student archeologii na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Miło nam także donieść, że Grodzisko Żmijowiska poszerzyło grono swoich partnerów – a może w przyszłości także sponsorów? Uczestnicy „Spotkań z Archeologią” mogli rozkoszować się smakiem wspaniałego, naturalnego soku jabłkowego, przekazanego przez firmę FruVitaLand z Piotrawina. Fundatorom dziękujemy za smakowity dar, a wszystkim gościom za uczestnictwo w imprezie. 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519