mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Nasturcje Karola Sicińskiego

Karol Siciński, Nasturcje, 1964, olej, tektura, 48,5 x 37,5 cm, MKD/562/S, depozyt Oddziału Kamienica Celejowska.

Wśród wielu obrazów eksponowanych w jadalni Dworu z Moniak, jest jeden, który przykuwa uwagę widza ciepłą kolorystyką i wyważoną, niemal architektoniczną (czy raczej statyczną) kompozycją. Tym obrazem są Nasturcje Karola Sicińskiego (1884-1965). Bez Karola Sicińskiego nie sposób mówić o powojennych odbudowach Kazimierza. Był postacią, która bardzo wyraźnie odcisnęła piętno na architekturze miasteczka, zwłaszcza Rynku. Siciński pozostawił po sobie ogromną spuściznę związaną z jego działalnością jako architekta i konserwatora Kazimierza, ale jakby w jej cieniu ukrywa się też malarska twórczość Sicińskiego. Jego obrazy są częścią kolekcji malarstwa Oddziału Kamienica Celejowska. Prezentowany w jadalni dworskiej obraz ukazuje bukiet żółtych i pomarańczowych nasturcji, w zielonym wazonie na tle zielonkawo-zółtej ściany. Pod wazonem czerwona draperia z pasami zdobionymi złotym ornamentem plecionkowym. Całości kompozycji dopełnia zieleń liści nasturcji, która dominuje nad barwnymi kwiatami. W prawym dolnym rogu sygnatura artysty K. SICIŃSKI 1964.
W tej prostej, statycznej, nieco płaskiej i linearnej kompozycji widoczna jest ręka wprawnego architekta, świetnie władającego kreską, czującego kolor sam w sobie, próbującego nieco nieporadnie opanować modelunek  plamą barwną.

Łukasz Rejowski


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519