mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wystawy » ARCHIWUM WYSTAW » 15 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki

Logo MNKD 15 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało w ramach 10. Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI jubileuszową wystawę poświęconą historii i dokonaniom artystycznym Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Kazimierską Konfraternię Sztuki przybliżyła genezę powstania Konfraterni, jej cel, którym jest rozwój miejscowej kolonii artystycznej, wspólne osiągniecia na niwie życia artystycznego, np. wystawy zbiorowe, wspólne malowanie obrazów, aukcje charytatywe czy coroczną imprezę zatytułowaną "Kanał sztuki". Na wystawie prezentowana była także indywidulana twórczość poszczególnych członków, zarówno malarzy, którzy już odeszli, jak i tych obecnie działających w strukturach stowarzyszenia.

15 lat istnienia Kazimierskiej Konfraterni Sztuki to wyjątkowa okazja do zaprezentowania nie tylko twórczości artystów w niej zrzeszonych, ale przede wszystkim pokazanie wyjątkowej rangi zjawiska przez nich wykreowanego. To animatorzy życia artystycznego Kazimierza, wpisujący się w długą, bo już ponad dwustuletnia, tradycję malarską miasteczka. Określona przez przyjeżdżających tu w XIX w. malarzy czy później przez Pruszkowskiego i jego uczniów tożsamość miejsca została podtrzymana przez artystyczne działania Konfraterni. Świadomość istnienia środowiska twórczego w Kazimierzu nastąpiła w 1999 roku, podczas zorganizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie I Salonu Letniego. Zaprezentowano wtedy prace ponad 30. artystów. Powstała idea utworzenia zrzeszenia, co pozwoliło na zintensyfikowanie rozpoznawalności kazimierskiego środowiska artystycznego. Idea szybko zamieniła się w konkret, i tak już w 2000 r. powstała Kazimierska Konfraternia Sztuki. Jesienią tego roku Muzeum Nadwiślańskie ponownie otworzyło swoją przestrzeń, żeby w muzealnej galerii „Dzwonnica” pokazać pierwszą wspólną wystawę członków Konfraterni zatytułowaną „Prezentacje”. Jesienią 2001 roku, w tejże galerii, powstało monumentalne dzieło „Gdzie tak naprawdę urodził się Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza”  (2x5 m) będące rezultatem wspólnej pracy 16 artystów Konfraterni. To pewnego rodzaju credo zrzeszenia. Podkreśla ich wspólnotowy charakter, co jednocześnie zbliża Konfraternię do stworzonej, w 1923 r., przez Tadeusza Pruszkowskiego i jego uczniów kolonii artystycznej. To przecież pojęcie sŏcĭĕtās czy commūnĕ stało się wręcz wyróżnikiem tego zjawiska artystycznego. I tak jak Pruszkowiaków zrzeszonych w Bractwie Świętego Łukasza nie wiążą ich ścisłe założenia programowe. Indywidualność artystyczna jest szczególną wartością, a każdy z artystów to odrębna osobowość twórcza wchodząca w interaktywny model działań wzmacniający więzi między Konfratrami.

Stowarzyszenie znakomicie wpisuje się w definicję kolonii artystycznej, która zakłada, że to rodzaj wspólnoty, której członkowie wchodzący w relacje przyjacielskie razem bawią się, pracują, a przede wszystkim razem malują oraz prowadzą dyskusje i spory na temat sztuki. Wspólne działania przybierają różnoraki charakter. To wspólne plenery, a ten niezmiernie istotny to plener-pielgrzymka do Ziemi Świętej jesienią 2014 r., owocujący licznymi wystawami. Konfraternia prezentuje swoją twórczość podczas licznych wystaw, nie tylko w Polsce, ale także organizowanych przez euroArt – Europejską Federację Kolonii Artystycznych, w Kevelaer (2008), Tervuren (2011), Worpswede (2013). Wspólne inicjatywy nabrały także cech cykliczności, tak jak Kanał Sztuki odbywający się, już od siedmiu lat, w ramach „Dwóch Brzegów”. Przez dwa dni wyschnięty kanał Grodarza staje się galerią, w której wartko płynie nurt sztuki. Przyjacielski charakter zrzeszenia wyraża się najdobitniej w aukcjach charytatywnych na rzecz tych członków Konfraterni, których los nie oszczędził.

Kazimierska Konfraternia sztuki to zrzeszenie otwarte, chętnie przyjmujące tych, dla których Kazimierz jest miejscem szczególnym. Obecnie jest ponad 50 członków, dla których życie łączy się z kreacją, którzy poprzez sztukę poszukują prawdy w otaczającym świecie. A mogą odnależć ją właśnie w Kazimierzu będącym dla artystów Konfraterni miejscem nie tylko rzeczywistym, ale także mitycznym, gdzie archaiczne protoobrazy stają się inspiracją dla artystycznej wyobraźni. Duże znaczenie ma także wrażeniowo dostrzegalny urok miejsca z jego historią i naturą, czy wpisana w miasteczko opowieść wielu pokoleń. Nie wszyscy artyści Konfrateni zasiedlili Kazimierz, dla większości to ciągłe powroty. To rodzaj pielgrzymki do miejsca kulturowego zakorzenienia potwierdzającego tożsamość artystyczną.

Wystawa zaprezentowala ponad 140 prac 50 artystów, malarstwo i rzeźbę. Różnorodność technik, odmienność stylistyczna i formalna pokazuje wcześniej już wspomnianą indywidualność twórczą artystów zrzeszonych w Konfraterni. Dominująca wśród członków Konfraterni tradycja kolorystyczna przełamywana jest poszukiwaniami sięgającymi do innych tradycji artystycznych.

Wystawiający: Wystawiający: Marek ANDAŁA, Marta ANDAŁA, Tomasz BACHANEK, Stanisław BAŁDYGA, Anna BORKOWSKA, Włodzimierz BOROWCZYK, Magdalena BRENNENSTUHL, Ryszard Jan CZARNOWSKI, Włodzimierz DĄBKOWSKI, Izabella EDEŃSKA, Leszek FURTAS, Agnieszka GADZIŃSKA-KITA, Cezary GARBOWICZ, Stefan GIEMZA, Beata GIZA-KWIECIEŃ, Krystyna GŁOWNIAK, Ilona IWAŃSKA, Mieczysława IZDEBSKA-ŁAZOREK, Andrzej JAŁOWIŃSKI, Jacek Piotr JAROSZ, Halina „Jagoda” KOŁODZIEJSKA, Jacek KOŚMIŃSKI, Hanna KORZENIOWSKA, Zbigniew KOSMULSKI, Kazimierz KOTLIŃSKI, Jerzy KRZYSZTOPORSKI, Konrad KUCZA-KUCZYŃSKI, Stefan KURZAWIŃSKI, Jacek KWIATKOWSKI, Grzegorz KWIECIEŃ, Maria LIPIEC, Ryszard LIZUT, Stanisław ŁAZOREK, Mirosława MARCINEK, Bogdan MARKOWSKI, Anatol MARTYNIUK, Franciszek MAŚLUSZCZAK, Beata MATUSIAK, Jan MICHALAK, Janusz MICHALAK, Tadeusz MICHALAK, Bartłomiej MICHAŁOWSKI, Agnieszka MITURA, Leszek NIEWIADOMSKI, Jolanta OPOLSKA, Renata OWCZARUK, Stanisław OŻÓG, Mariusz PŁOSZAJ-MAZUREK, Marcin Iperyt PRZYDATEK, Krzysztof „Krzyr” RACZYŃSKI, Krystyna RAKOWSKA, Krystyna RUDZKA-PRZYCHODA, Andrzej SIEMIŃSKI, Michał SMÓŁKA, Zbigniew STRZYŻYŃSKI, Jarosław STRUK, Daniel Jerzy de TRAMECOURT, Katarzyna VIELINOW, Waldemar WOJCZAKOWSKI „Diabeł”, Elwira WOŹNIAK, Małgorzata WZOREK, Waldemar ŻACZEK.

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "15 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki"
Czas trwania: 31 lipca – 30 października 2016
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych / Rynek 19 / Kazimierz Dolny
Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska
Oprawa graficzna: Marek Popielnicki

Hashtag: #Konfraternia

PROGRAM EDUKACYJNY:
- Oprowadzania czwartkowe / godz. 11:30 / na podstawie biletu na wystawę / 4, 11, 18 i 25 sierpnia, 1, 8, 15, 22 i 29 września, 6, 13, 20 i 27 października
- Oferta zajęć i warsztatów do pobrania: 15 YEARS OF

WYDARZENIA:
- 18 września / niedziela / godz. 15:00 / Galeria Wystaw Czasowych / Projekcja filmu "Abudibi, Abudabi" w reż. Cezarego Garbowicza i Tomasza Szczykutowicza / Spotkanie z twórcami filmu i aktorami / wstęp wolny
- 24 września / sobota / godz. 15:00 / Galeria Wystaw Czasowych / Spotkanie autorskie Krzysztofa Krzyra Raczyńskiego / wstęp wolny
- 2 października / niedziela / godz. 15:00 / Galeria Wystaw Czasowych / Spotkanie autorskie Agnieszki Mitury, Marty Andały i Marka Andały / wstęp wolny
- 9 października / niedziela / godz. 13:00 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / wstęp wolny
- 16 października / niedziela / godz. 15:00 / Projekcja filmu "Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza" / Spotkanie z malarzami / Wstęp wolny


ORGANIZATORZY:
 

PARTNERZY:

 

PATRONI MEDIALNI:

           


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519